Historisch Centrum Genemuiden (Museum)

Museum Het Historisch Centrum Genemuiden vertelt de geschiedenis van Genemuiden.

PermExpo

Het Historisch Centrum Genemuiden is het onderkomen van de Stichting Vrienden van oud Genemuiden. Naast een stijlkamer uit het begin van de 20e eeuw, een keukentje, een origineel vooroorlogs winkeltje en een timmermanswerkplaats vind je hier een permanente expositie over de geschiedenis van Genemuiden. In het museum vind je alles wat met het verleden van onze stad te maken heeft: van bodemvondsten tot persoonsgegeven, van lokale curiosa tot historische voorwerpen.

In de leesruimte duik je het ‘papier’ in. Je vindt hier foto’s, oude kranten, boeken, aktes, tekeningen en nog veel meer. Alles wordt zorgvuldig bewaard en per onderwerp bijgehouden. Het is ook de plek om je eigen familiegeschiedenis en stamboom te ontdekken.

  • Klik hier voor een inventaris / overzicht van de beschikbare boeken en tijdschriften
  • Klik hier voor een overzicht filmmateriaal

Op de zolder is een vitrine met daarin de de meest voorkomende klederdrachtmutsen van Genemuiden. Er is een permanente opstelling van enkele schoolbanken met bijbehorend materiaal. Ook staat hier een schaalmodel van 16e eeuws Genemuiden. Daarnaast is de zolder de plek voor exposities over bijzondere gebeurtenissen in Genemuiden.

Bedoeling is dat het Historisch Centrum Genemuiden eind 2025 verhuist naar het Oude Raadhuis aan de Langestraat.

museum4

Met deze Oudheidkamer was Genemuiden een cultuur bezit rijker geworden. Maar al spoedig bleken de nadelen van dit oude pand, het lekte overal en het was vochtig, zodat waardevolle papieren niet meer ondergebracht konden worden. Na enkele jaren ondergebracht te zijn geweest aan de Klaas Benninkstraat, bood de gemeente de Stichting Vrienden van oud Genemuiden een nieuw pand aan. Het oude pand Hoek 27 zou geheel worden vernieuwd. In december 1981 legde Dirk van der Haar, het oudste lid van de stichting, in een sneeuwstorm de eerste steen. In september 1982 werd het nieuwe pand, dat in oude stijl weer was opgetrokken, feestelijk geopend. Met de opening van dit pand was Genemuiden een prachtig museum rijker geworden.

museum5

In 2014 besloten de gezamenlijke vrijwilligers dat gezien de vele activiteiten die worden ondernomen vanuit de Oudheidkamer en de brede tentoongestelde collectie, dat de naam Historisch Centrum Genemuiden een beter recht doet aan het doel en de plek van het museum in Genemuiden. Sindsdien gaat het museum dus onder een nieuwe naam door het leven.

Openingstijden >

Nieuws over ons museum

Koningsdag in het Historisch Centrum

Koningsdag in het Historisch Centrum

GENEMUIDEN – Het Historisch Centrum Genemuiden is tijdens Koningsdag geopend. Vermoedelijk is het de laatste…

apr 17, 2025
Oude Raadhuis geeft steeds meer geheimen prijs

Oude Raadhuis geeft steeds meer geheimen prijs

Museumadviseur XPEX heeft de ideeën gepresenteerd voor de inrichting van het Oude Raadhuis aan de…

feb 15, 2025
De vlag wappert weer aan het Oude Raadhuis

De vlag wappert weer aan het Oude Raadhuis

Ook aan het Oude Raadhuis aan de Langestraat wapperde zaterdagochtend bij wijze van proef de…

jan 11, 2025
Was getekend, Koch

Was getekend, Koch

Het Oude Raadhuis in de Langestraat is ontworpen door het Zwolse architectbureau van Willem en…

jan 6, 2025
Warme interesse op Winterfair

Warme interesse op Winterfair

Na de massale belangstelling tijdens de Biestemerk bleek ons toekomstige onderkomen tijdens de Winterfair ook…

dec 4, 2024
Oude Raadhuis open tijdens Winterfair

Oude Raadhuis open tijdens Winterfair

GENEMUIDEN – Het Oude Raadhuis is tijdens de Winterfair ook open. De Stichting Vrienden van…

nov 11, 2024
Gezocht: beelden of verhalen van het Oude Raadhuis

Gezocht: beelden of verhalen van het Oude Raadhuis

GENEMUIDEN – De Stichting Vrienden van Oud Genemuiden is op zoek naar oude foto’s, beelden…

nov 11, 2024
Een prachtige Biestemærk

Een prachtige Biestemærk

Wat was het een prachtige Biestemærk! Heel veel mensen bezochten het voormalige raadhuis aan de…

okt 16, 2024
Kamerbreed zorgt voor drukte

Kamerbreed zorgt voor drukte

Cultuurfestival Kamerbreed had de weersomstandigheden mee op zaterdag 21 september. En dus kwam er veel…

sep 24, 2024
Oorijzer terug in Genemuiden

Oorijzer terug in Genemuiden

Een familie uit Noord-Holland heeft ons een prachtig oorijzer geschonken. Dat werd gedragen door de…

sep 19, 2024
Kamerbreed in het Historisch Centrum

Kamerbreed in het Historisch Centrum

GENEMUIDEN – Het Historisch Centrum Genemuiden heeft op 21 september 2024 tijdens Genemuiden Kamerbreed een…

aug 15, 2024
Verhuizing weer stap dichterbij

Verhuizing weer stap dichterbij

De gemeenteraad van Zwartewaterland is akkoord met de aankoop van het Oude Raadhuis in de…

jun 21, 2024
Verhuisplannen in het nieuws

Verhuisplannen in het nieuws

Gemeente Zwartewaterland is positief over onze verhuisplannen. Nu moet de gemeenteraad nog groen licht geven.…

mei 29, 2024
Help ons bij het realiseren van onze droom!

Help ons bij het realiseren van onze droom!

De Stichting Vrienden van Oud Genemuiden heeft ambitieuze plannen. Wij willen in ons museum een…

jan 8, 2024
Schaalmodel brengt historie afgebrande kerk tot leven

Schaalmodel brengt historie afgebrande kerk tot leven

GENEMUIDEN – De laatste Genemuidenaar die de in 1882 afgebrande Sint Nicolaaskerk met eigen ogen…

nov 17, 2023
Derde Tuss’n Proal en Prul: de zilveren drinkbeker

Derde Tuss’n Proal en Prul: de zilveren drinkbeker

GENEMUIDEN – In de derde aflevering van ‘Tuss’n Proal en Prul’ vertellen Joseph Estié en…

apr 18, 2023

Museum
SVOG